Úspech našej kynológie

Neodmysliteľnou súčasťou poľovníkov pri činnosti v revíri sú štvornohí miláčikovia. Veľakrát, keď už ľudské zmysly a schopnosti nestačia na úspešné ulovenie zveri, prichádza posledná záchrana v podobe poľovne upotrebiteľných psov. Medzi najviac využívané skupiny poľovných psov v našich revíroch patria duriče alebo podľa staršieho názvu kopovy. Do tejto triedy psov zaraďujeme aj naše národné plemeno, slovenského kopova. Toto plemeno bolo vyšľachtené v prvej polovici minulého storočia. Niektoré z vlastností, ktorými vyniká slovenský kopov, sú hlasitosť na čerstvej stope a vytrvalosť. Na získanie poľovnej upotrebiteľnosti musí každý poľovný pes absolvovať skúšky špecifické podľa toho, do akej skupiny poľovných psov patrí.

V dňoch 24. a 25. novembra sa uskutočnili skúšky duričov v Trstenej resp. v Oravskom Bielom Potoku. Skúšky pozostávali z týchto disciplín: čuch, hľadanie, durenie, hlasitosť na stope, dohľadávka diviaka po prirodzenej alebo umelo založenej nepofarbenej stope, odvaha psa pri diviačej zveri, poslušnosť, správanie sa pri zastrelenej zveri. Poľovnícke združenie Senková Podbiel malo na skúškach dvoch zástupcov v podobe sučky Molly z Hrachovského Vŕšku s vodičom Adamom Mikulášikom a Odysseus Lohyňa s vodičom Pavlom Vilčinským. Oba psíky sú plemena slovenský kopov. Nás ako združenie nesmierne teší, že sa Molly a Ody so svojimi vodičmi umiestnili na prvom a druhom mieste. Prekážku na ich strane netvoril ani vek, nakoľko išlo o najmladšie psy, ktoré sa zúčastnili týchto skúšok. Bola tak ocenené tvrdá práca a trpezlivosť majiteľov psíkov. Tento úspech berieme do budúcna ako záväzok v pokračovaní kvalitnej kynológie v našom združení.

Aj toto je jeden z príkladov, ktorý dosvedčuje, že poľovníctvo je v prvom rade o tvrdej práci a láske k prírode. Nie, ako si niektorí „pseudopoľovníci“ z Podbiela myslia, o pošpiňovaní a urážaní svojich kolegov prostredníctvom nepravdivých článkov, ktoré tvorí celú časť ich poľovníckej činnosti. Pretože mäso si za peniaze kúpiš, ale lásku k prírode nie.

PZ Senková Podbiel

Comments are closed.